Nowoczesne traktory napakowane elektroniką

20, May, 2019

Uważam, że warto zadać sobie jedno istotne pytanie. Czy kogoś dziwi skłonność niektórych ludzi do nowoczesnych, luksusowych i odpicowanych samochodów? Takie pytanie właściwie nie wymaga odpowiedzi, bo każdy przecież wie jak jest. Tego rodzaju auta wzbudzają zachwyty, ludzie się na nie gapią na drodze, robią sobie z nimi zdjęcia kiedy wypatrzą takie cudo gdzieś zaparkowane. A co powiedzieć o traktorach rolniczych?

traktor-case.jpg

No oczywiste jest, że jak rzucę hasło „traktor” to natychmiast wyobrażacie sobie jakiegoś starego, trochę zardzewiałego Ursusa. Jeżeli ktoś jeździ tylko po mieście, w dodatku po dużym mieście, to nie ma wielu okazji żeby zobaczyć jakiś nowoczesny traktor. Ale na terenach rolniczych, np. w moich okolicach, takie widoki wcale nie są rzadkie. I muszę wam powiedzieć, że gdybyście zobaczyli jakie teraz się produkuje traktory to szczęka by wam opadła. To już nie te czasy kiedy traktor miał tylko mieć moc i niewiele więcej (więcej).

Obecnie w nowoczesnych traktorach jest napakowanych więcej funkcji niż w waszych samochodach. Niemal wszystko jest sterowane elektronicznie, także macie różne dotykowe wyświetlacze jak w nowych autach, a sama kabina jest wyposażona nie gorzej niż w luksusowym aucie, pomimo tego, że rolnik nie zawsze ma czyste buty. Rzecz jasna wiele z tych udogodnień to są opcje dodatkowe. Jeżeli ktoś ma więcej pieniędzy to może sobie na nie pozwolić, jeśli taką ma fanaberię. Nic nie stoi na przeszkodzie. Tak wyposażony ciągnik rolniczy bardzo mało już przypomina to co produkowało się lata temu. Może tylko poza tym, że nadal służy do pracy na polu. A za jego równowartość można sobie kupić bez problemu luksusowe auto sportowe.

Istnieje także druga strona medalu. Wiadomo, że im więcej bajerów w traktorze, tym większe prawdopodobieństwo, że coś kiedyś szlag trafi i się popsuje. Jasne jest, że przy tej wartości sprzętu także wymagania jakościowe są wygórowane, ale mimo wszystko im coś jest bardziej skomplikowane tym większa szansa natrafienia na słabe ogniwo. Kiedyś wystarczyło, że rolnik miał jakieś pojęcie o mechanice, teraz już nie poradzi sobie bez interwencji serwisu.

  • Posted by rizzi in in